THE BEST SIDE OF BADANIE OCT OKA

The best Side of badanie oct oka

The best Side of badanie oct oka

Blog Article

OCT umożliwia uzyskanie modelu prezentującego dno oka, a uzyskany w ten sposób przekrój tkanek jest bardzo dokładny. Dzięki temu zyskuje duże znaczenie w diagnostyce wielu chorób narządu wzroku. Wykonywana jest w celu potwierdzenia oraz monitorowania następujących zmian:

Angiografia OCT to szczególny rodzaj badania – nieinwazyjna cyfrowa mikro angiografia. Pozwala ocenić naczynia oraz mikrokrążenie w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu stosowanego w tradycyjnej angiografii fluoresceinowej.

Poza samą siatkówką OCT pozwala dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania.

Badanie OCT plamki żółtej (siatkówki) jest wskazane również w sytuacji, kiedy okulista po zbadaniu pacjenta nie jest w stanie znaleźć przyczyny pogorszenia ostrości wzroku.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłMoi uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju website jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłMoi wieku.

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie put upępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.

Badanie OCT jest kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu wielu stanów patologicznych oka. Wykorzystuje się w stanach takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, obrzęk plamki, otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe, makulopatia cukrzycowa i zmiany związane z jaskrą. Jest także niezbędne dla osób przygotowujących się do laserowej korekcji wzroku.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring write-upępów leczenia.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Report this page